عشق یعنی ...

به نام خدای عاشقی ها

عشق یعنی لافتی الا علی
عشق یعنی رهبرم سید علیاز ویژگی‌های كتاب این است كه علاوه‌بر ویژگی‌های مهارتی، كاربرد آن در سخنان رهبر انقلاب به صورت مصداقی نشان داده شده است. كتاب دستینه‌ای راه‌گشا برای جوانان دانشجو و فعالان سیاسی است و این‌قدر كاربردی هست كه می‌شود از روی دسته‌بندی آن، تحلیل‌های سیاسی رایج و مرسوم را نقد كرد.


ادامه ی عاشقی را بخوانید

بله؛ اگر حكومت استبدادى باشد، میشود. حكومتهاى مستبد دنیا صرفه شان به این است كه مردم سیاسى نباشند؛ مردم درك و تحلیل و شعور سیاسى نداشته باشند. اما حكومتى كه می‌خواهد به دست مردم كارهاى بزرگ را انجام دهد، نظام را می‌خواهد با قدرت بى‌پایان مردم به سرمنزل مقصود برساند و مردم را همه چیز نظام می‌داند، مگر مردمش به خصوص جوانان، و بالاخص جوانانِ دانشجویش- میتوانند غیر سیاسى باشند؟! مگر می‌شود؟! عالِمترین عالِمها و دانشمندترین دانشمندها را هم اگر مغز و فهم سیاسى نداشته باشند، دشمن با یك آبنبات تُرش می‌تواند به آن طرف ببرد؛ مجذوب خودش كند و در جهت اهداف خودش قرار دهد. این نكات ریز را باید جوانان ما درك كنند.» (12/8/72)
كتابی برای پاسخ به همین دغدغه. «روش تحلیل سیاسی» كتاب تازه‌ای از منشورات مؤسسه انقلاب اسلامی است. متن كتاب به شكل كامل برگرفته از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی است كه در طول سنوات گذشته در بیانات خود از راه و روش تحلیل مسائل سیاسی سخن گفته بودند.

كتاب از مقدمه‌ای در ضرورت تحلیل سیاسی به قلم دكتر عباس‌علی رهبر، استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی آغاز می‌شود. پس از آن كل متن خلاصه می‌شود در دو گفتار؛ گفتار اول، مقدمات لازم برای تحلیل سیاسی و گفتار دوم، مهارت‌ها و فنون تحلیل سیاسی است. در انتهای كتاب هم دو تمرین برای به‌كاربستن روش تحلیل سیاسی آمده است؛ یكی درباره مذاكره با آمریكا و دوم تحلیل كلان انقلاب اسلامی. ویژگی تمرین‌های ارائه‌شده در این است كه حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در این دو سخنرانی، دو مسأله‌ی مهم سیاسی را تحلیل می‌كنند و از آن‌جا كه در این تحلیل‌ها از روش منظم و نظام‌مند بهره گرفته شده كه كشف این نظام تحلیلی برای مهارت‌آموز تمرین بسیار مهم و جذابی خواهد بود.

از ویژگی‌های دیگر كتاب این است كه علاوه‌بر ویژگی‌های مهارتی، كاربرد آن در سخنان رهبر انقلاب به صورت مصداقی نشان داده شده است. كتاب دستینه‌ای راه‌گشا برای جوانان دانشجو فعالان سیاسی است و این‌قدر كاربردی هست كه می‌شود از روی دسته‌بندی آن، تحلیل‌های سیاسی رایج و مرسوم را نقد كرد.

در مقدمه این كتاب آمده است: برای تحلیل درست یك پدیده‌ی سیاسی، باید روش و منطق درستی داشت. «الزام روشی» به عنوان یك شاخص مهم در مباحث روز علمی مرتبط با «تحلیل سیاسی» مورد توجّه جدّی است ... تحلیل سیاسی روشمند می‌تواند به ارتقاء آگاهی، بینش و بصیرت جامعه كمك شایانی كند. با این ابزار است كه فرد در جامعه ضمن شناخت منطقی و صحیح پدیده‌های سیاسی، در فضای غبارآلود فتنه و در هنگام درهم آمیختگی حق و باطل، می‌تواند گرفتار حیرت نشود و در لحظات حساس كه باید نقش تاریخی و تكلیف شرعی خود را انجام دهد، قادر باشد با استفاده‌ی مناسب از ابزار و فنون تحلیل سیاسی، به تصمیمی مناسب، دقیق و صحیح برسد.

حسن الگوی «روش تحلیل سیاسی» در آن است كه از تجارب علمی و عملی حوزه‌ی امر سیاسی در آن بهره‌گیری كامل صورت گرفته و سبب شده تا لوازم فهم و تحلیل پدیده‌های سیاسی و اجتماعی بهتر از روش‌های مرسوم مطرح‌شده برای جامعه فراهم آید.

كتاب «روش تحلیل سیاسی» تازه‌ترین كتاب انتشارات انقلاب اسلامی وابسته به مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی است. علاقه‌مندان برای اطلاع از نحوه‌ی تهیه كتاب فوق می‌توانند با شماره تلفن‌های ۶۶۴۹۳۵۴۸ و ۶۶۴۸۳۶۹۵ تماس حاصل نمایند و یا به نشانی پست الكترونیكbook@khamenei.ir پیام ارسال كنند.

ناشر: انتشارات انقلاب اسلامی
نوبت چاپ: اول
تاریخ چاپ: زمستان ۱۳۹۲
شمارگان: ۵۰۰۰ نسخه
شابك:
۹۷۸-۹۶۴-۲۹۵۱-۸۱-۹
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 11 اسفند 1392 توسط صبورا .
طبقه بندی: متفرقه 


پونیشا :: نیروی کار مجازی
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic