عشق یعنی ...

به نام خدای عاشقی ها

عشق یعنی لافتی الا علی
عشق یعنی رهبرم سید علیحادثهى اخیرِ اهانت به چهرهى منوّر خاتم پیامبران (صلّى الله علیه و اله و سلّم) از جملهى عبرتهاى تاریخ ما است و عبرت باقى خواهد ماند.

 

سیاستمداران امریكا و برخى كشورهاى اروپایى، موجب شده است كه انگشت اتّهام از سوى ملّتها به سمت آنها دراز بشود. باید خودشان را تبرئه كنند. باید ثابت كنند كه در این جرم بزرگ شركت ندارند. اثبات هم با این نمیشود كه به زبان چیزى بگویند، باید عملاً این را اثبات كنند، باید جلوى این تجاوزها را بگیرند؛ البتّه نخواهند گرفت

 

آنچه آنها را وادار میكند دست به این عمل جنونآمیز و این گونه اعمال بزنند، حركت عظیمبیدارى اسلامى است.

 

كسى باور نمیكند كه رژیم آمریكا كه سى سال از كسى مثل حسنى مبارك به جدّ حمایت كرده است، سى و پنج سال از كسى مثل محمّدرضاى پهلوى در ایران با همهى آن جنایات پشتیبانى كرده است، این رژیم طرفدار دموكراسى باشد؛ كسى باور نمیكند كه حملهى آنها به عراق و حملهى به صدّام حسین بهخاطر مبارزهى با دیكتاتورى باشد. اینها خودشان دیكتاتور پرورند.

 

امروز در دنیا، افكار عمومى ملّتها بر علیه سیاستهاى امریكایى و صهیونیستى است. بله، دولتها بهخاطر ملاحظات دَم بر نمىآورند، امّا ملّتها دلهایشان پر است


ادامه ی عاشقی را ببینیدادامه ی عاشقی

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 28 شهریور 1391 توسط صبورا .
طبقه بندی: صدای سخن عشق (بیانات، پیام ها و ...) 

در پی اهانت نفرت انگیز دشمنان اسلام به ساحت نورانی پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله و سلم حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به ملت ایران و امت بزرگ اسلام، چنین فرمودند: 

بسم الله الرحمن الرحیم
قال الله العزیز الحكیم: یُریدونَ لِیُطفِئوا نورَاللهِ بِاَفواهِهِم واللهُ مُتِمُّ نورِه وَلوكَرِهَ الكافِرون
ملت عزیز ایران؛ امت بزرگ اسلام
دست پلید دشمنان اسلام بار دیگر با اهانت به پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و سلم كینه ی عمیق خود را آشكار ساخت و با اقدامی جنون آمیز و نفرت انگیز، خشم مجموعه های خبیث صهیونیستی را از تلألؤ روزافزون اسلام و قرآن در جهان كنونی نشان داد. در روسیاهی عاملان این جنایت و گناه بزرگ همین بس كه مقدسترین و نورانی ترین چهره میان مقدسات عالم را آماج یاوه های مشمئز كننده ی خویش ساخته اند. پشت صحنه ی این حركت شرارتبار، سیاستهای خصمانه ی صهیونیسم و امریكا و دیگر سران استكبار جهانی است كه به خیال باطل خود میخواهند مقدسات اسلامی را در چشم نسلهای جوان در دنیای اسلام از جایگاه رفیع خود فروافكنده و احساسات دینی آنان را خاموش كنند. اگر از حلقه های قبلی این زنجیره ی پلید یعنی سلمان رشدی و كاریكاتوریست دانماركی و كشیش های امریكایی آتش زننده قرآن حمایت نمیكردند و دهها فیلم ضد اسلام را در بنگاههای وابسته به
سرمایه داران صهیونیست سفارش نمیدادند، امروز كار به این گناه عظیم و غیرقابل بخشش نمی رسید. متهم اول در این جنایت، صهیونیسم و دولت امریكا است. سیاستمداران امریكا اگر در ادعای دخالت نداشتن خود صادقند باید عاملان این جنایت شنیع و پشتیبانان مالی آن را كه دل ملتهای مسلمان را به درد آورده اند، به مجازات متناسب با این جرم بزرگ برسانند.
برادران و خواهران مسلمان در سراسر جهان نیز بدانند كه این حركات مذبوحانه ی دشمنان در برابر بیداری اسلامی، نشانه ی عظمت و اهمیت این خیزش و مبشّر رشد روزافزون آن است، والله غالبٌ علی امره
سیدعلی خامنه ای
23/
شهریور/1391

 

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 23 شهریور 1391 توسط صبورا .
طبقه بندی: صدای سخن عشق (بیانات، پیام ها و ...) 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه‌ی رئیس كمیته ملی پارالمپیك، از قهرمانان جانباز و معلول جمهوری اسلامی ایران در پارالمپیك ۲۰۱۲ لندن تقدیر كردند و پایبندی آن‌ها به ارزش‌ها و احكام اسلامی را درخور قدردانی و سپاس جداگانه دانستند.

متن پیام به این شرح است:

بسمه تعالی
قهرمانان عزیز جانباز و معلول
افتخاراتی كه در مسابقات جهانی به‌دست آوردید، مایه خرسندی و سرافرازی و شادمانی ملت ایران است. صمیمانه از همه شما تشكر میكنم.
پایبندیهائی كه به ارزشها و احكام اسلامی نشان دادید نیز درخور قدردانی و سپاس جداگانه است. خداوند همواره شما را سربلند بدارد.
سیدعلی خامنه‌ای
۹۱/۶/۱۹

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 20 شهریور 1391 توسط صبورا .
طبقه بندی: صدای سخن عشق (بیانات، پیام ها و ...) پیام امام خامنه ای به بیست و یكمین اجلاس سراسری نماز


حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به بیست و یكمین اجلاس سراسری نماز، قرار گرفتن نماز در جایگاه شایسته خود را زمینه‌ساز رسیدن جامعه به نقطه مطلوب آرمانی اسلام دانستند و تأكید كردند: همه تلاش‌های فرهنگی، هنری و برنامه‌ریزی‌های آموزشی باید در راستای رونق روز افزون نماز در بین مردم به ویژه جوانان طراحی و اجرا شود.
متن پیام به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
امسال نیز شما مردان و زنان خداجوی و حقیقت نیوش، با برگزاری این اجلاس، گام دیگری در راه وظیفه‌ی بزرگ اسلامی خویش یعنی اقامه‌ی نماز برداشته‌اید. از همه‌ی دست اندركاران بویژه از جناب حجة الاسلام آقای قرائتی، روحانی مجاهد و صادق و ثابت قدم كه استوانه‌ی اصلیِ این كار بزرگ است، تشكر میكنم و پاداش الهی را برای ایشان و همكارانشان مسألت مینمایم.
با این همه باید اعتراف كنیم كه هنوز مجموعه‌ی ما مسئولان نظام اسلامی وظیفه‌ی خود را در این باره به تمام و كمال، ادا نكرده‌ایم. اهمیت نماز را باید به درستی فهمید. این كه فرموده‌اند: اگر نماز در درگاه خداوند، مقبول افتد دیگر خدمات و زحمات نیز پذیرفته شده و اگر نماز، مردود باشد هرچه جز آن نیز مردود گشته است، حقیقتی بزرگ را بما می‌نمایاند. آن حقیقت این است كه اگر در جامعه‌ی اسلامی نماز در جایگاه شایسته‌ی خود قرارگیرد، همه‌ی تلاشهای سازنده‌ی مادی و معنوی، راه خود را به سمت و سوی آرمانها میگشاید و جامعه را به نقطه‌ی مطلوب آرمانی اسلام میرساند؛ و اگر از اهمیت نماز غفلت شود و نماز مورد بی‌اعتنایی قرار گیرد، این مسیر به درستی طی نخواهد شد و تلاشها و مجاهدتها تأثیر لازم را در رساندن به قله‌یی كه اسلام برای جامعه‌ی بشری ترسیم كرده است،‌ نخواهد داشت.
این حقیقت، به همه‌ی ما هشدار میدهد و وظیفه‌یی سنگین را به یاد ما می‌آورد. تلاشهای فرهنگی و هنری و برنامه‌ریزیهای آموزشی و غیره، همه باید به گونه‌یی طراحی و اجرا شود كه نماز، با كیفیت مطلوب، روز به روز در میان مردم بویژه جوانان و نوجوانان رونق گیرد و همه به راستی از این چشمه‌ی پاكی و روشنی بهره‌مند گردند. بی‌شك دستگاههای متعدد امور فرهنگی و آموزشی و صدا و سیما و دست اندركاران اداره‌ی مساجد، بیش از دیگران باید احساس مسئولیت كنند.
از خداوند متعال كمك بخواهید و دامن همت به كمر بزنید و حركتی تازه در این راه آغاز كنید. خداوند یار و نگهدارتان.
سیدعلی خامنه‌ای
13/
شهریور/1391

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 20 شهریور 1391 توسط صبورا .
طبقه بندی: صدای سخن عشق (بیانات، پیام ها و ...) قسمت دوم

این وضعیت معیوب و پر زیان، غیرقابل ادامه است. همه از این هندسه‌ى غلط بین‌المللى خسته شده‌اند. جنبش 99 درصدى مردم در آمریكا بر ضدّ كانونهاى ثروت و قدرت در آن كشور، و اعتراض عمومى در كشورهاى اروپاى غربى به سیاستهاى اقتصادى دولتهاشان نیز نشان لبریز شدن پیمانه‌ى صبر و تحمل ملتها از این وضعیت است. باید این وضعیت نامعقول را علاج كرد.
پیوند مستحكم و منطقى و همه‌جانبه‌ى كشورهاى عضو جنبش عدم تعهد میتواند در یافتن و پیمودن راه علاج، تأثیرات عمیقى بر جاى بگذارد

 

صلح و امنیت بین‌المللى از جمله‌ى مسائل حادّ جهان امروز ما است و خلع سلاحهاى كشتار جمعى و فاجعه‌بار، یك ضرورت فورى و یك مطالبه‌ى همگانى است

 

سلاح هسته‌اى نه تأمین‌كننده‌ى امنیت و نه مایه‌ى تحكیم قدرت سیاسى است، بلكه تهدیدى براى این هر دو است.

 

جمهورى اسلامى ایران استفاده از سلاح هسته‌اى و شیمیائى و نظائر آن را گناهى بزرگ و نابخشودنى میداند. ما شعار «خاورمیانه‌ى عارى از سلاح هسته‌اى» را مطرح كرده‌ایم و به آن پایبندیم. این به معنى چشم‌پوشى از حق بهره‌بردارى صلح‌آمیز از انرژى هسته‌اى و تولید سوخت هسته‌اى نیست. استفاده‌ى صلح‌آمیز از این انرژى، بر اساس قوانین بین‌المللى، حق همه‌ى كشورها است.

 

طنز تلخ روزگار ما آن است كه دولت آمریكا كه دارنده‌ى بیشترین و مرگبارترین سلاحهاى هسته‌اى و دیگر سلاحهاى كشتار جمعى و تنها مرتكبِ به‌كارگیرى آن است، امروز میخواهد پرچم مخالفت با اشاعه‌ى هسته‌اى را به دوش بگیرد!

 

من تأكید میكنم كه جمهورى اسلامى هرگز در پى تسلیحات هسته‌اى نیست، و نیز هرگز از حق ملّت خود در استفاده‌ى صلح‌آمیز از انرژى هسته‌اى چشم‌پوشى نخواهد كرد. شعار ما «انرژى هسته‌اى براى همه، و سلاح هسته‌اى براى هیچكس» است.

 

تجربه‌ى سه دهه ایستادگىِ موفقیت‌آمیز در برابر زورگوئى‌ها و فشارهاى همه‌جانبه‌ى آمریكا و متحدانش، جمهورى اسلامى را به این باور قطعى رسانده است كه مقاومت یك ملت متحد و داراى عزم راسخ، قادر است بر همه‌ى خصومتها و عنادها فائق آید و راه افتخارآمیز به سوى هدفهاى بلند خود را بگشاید

 

. تحریمهائى كه یاوه‌گویان، آن را فلج‌كننده نامیدند، نه تنها ما را فلج نكرده است و نخواهد كرد، بلكه گامهاى ما را محكمتر، و همت ما را بلندتر، و اطمینان ما را به درستى تحلیلهاى خود و نیز به توانائى درون‌زاى ملتمان راسختر كرده است

 

سخن ما آن است كه فلسطین متعلق به فلسطینى‌ها است و ادامه‌ى اشغال آن، ظلمى بزرگ، تحمل‌ناپذیر و خطرى عمده براى صلح و امنیت جهانى است.

 

ما راه‌حلى عادلانه و كاملاً دموكراتیك را پیشنهاد كرده‌ایم: همه‌ى فلسطینى‌ها، چه ساكنان كنونى آن، و چه كسانى كه به كشورهاى دیگر رانده شده و هویت فلسطینى خود را حفظ كرده‌اند، اعم از مسلمان و مسیحى و یهودى، در یك همه‌پرسىِ عمومى، با نظارتى دقیق و اطمینان‌بخش شركت كنند و ساختار نظام سیاسى این كشور را انتخاب نمایند و همه‌ى فلسطینیانى كه سالها رنج آوارگى را تحمل كرده‌اند، به كشور خود باز گردند و در این همه‌پرسى و سپس تدوین قانون اساسى و انتخابات، شركت نمایند. آنگاه صلح برقرار خواهد شد.

ادامه ی عاشقی را ببینید


ادامه ی عاشقی

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 20 شهریور 1391 توسط صبورا .
طبقه بندی: صدای سخن عشق (بیانات، پیام ها و ...) قسمت اول


جهان با عبرت‌آموزى از این تجربه‌ى تاریخى، در حال گذار به نظام بین‌المللى جدیدى است و جنبش عدم تعهد میتواند و باید نقش نوینى ایفاء نماید. این نظام باید بر پایه‌ى مشاركت همگانى و برابرى حقوق ملتها استوار باشد؛ و همبستگى ما كشورهاى عضو این جنبش براى شكل‌گیرى این نظم نوین، از ضرورتهاى بارز عصر كنونى است.

 

خوشبختانه چشم‌انداز تحولات جهانى، نویدبخش یك نظام چند وجهى است كه در آن، قطبهاى سنتى قدرت جاى خود را به مجموعه‌اى از كشورها و فرهنگها و تمدنهاى متنوع و با خاستگاههاى گوناگون اقتصادى و اجتماعى و سیاسى میدهند

 

سخن ما آن است كه اتاق فرمان جهان نباید با دیكتاتورى چند كشور غربى اداره شود. باید بتوان یك مشاركت دموكراتیك جهانى را در عرصه‌ى مدیریت بین‌المللى شكل داد و تضمین كرد.

 

شوراى امنیت سازمان ملل داراى ساختار و سازوكارى غیرمنطقى، ناعادلانه و كاملاً غیر دموكراتیك است؛ این یك دیكتاتورىِ آشكار و یك وضعیت كهنه و منسوخ و تاریخ مصرف گذشته است

 

آنها میگویند «حقوق بشر»، و منافع غرب را اراده میكنند؛ میگویند «دموكراسى»، و دخالت نظامى در كشورها را به جاى آن مى‌نشانند؛ میگویند «مبارزه با تروریسم»، و مردم بى‌دفاع روستاها و شهرها را آماج بمبها و سلاحهاى خود میسازند


ادامه ی عاشقی را ببینیدادامه ی عاشقی

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 20 شهریور 1391 توسط صبورا .
طبقه بندی: صدای سخن عشق (بیانات، پیام ها و ...) قسمت دوم


به نظر من عمده‌‌ى مشكلات، آن چیزى است كه مربوط به معیشت قشرهاى متوسط و ضعیف جامعه است.

 

اینكه ما «اقتصاد مقاومتى» را مطرح كردیم، خب، خود اقتصاد مقاومتى شرائطى دارد، اركانى دارد؛ یكى از بخشهایش همین تكیه‌‌ى به مردم است؛ همین سیاستهاى اصل 44 با تأكید و اهتمام و دقت و وسواسِ هرچه بیشتر باید دنبال شود؛ این جزو كارهاى اساسى شماست

 

واقعاً نمیشود ما كار اقتصادىِ درست و قوى بكنیم، اما با مفاسد اقتصادى مبارزه نكنیم .... تصور نشود كه مبارزه‌‌ى با مفاسد اقتصادى موجب میشود كه ما مشاركت مردم و سرمایه‌‌گذارى مردم را كم داشته باشیم؛ نه، چون اكثر كسانى كه میخواهند وارد میدان اقتصادى بشوند، اهل كار سالمند، مردمان سالمى هستند

 

یك ركن دیگر اقتصاد مقاومتى، حمایت از تولید ملى است؛ صنعت و كشاورزى

 

مسئله‌‌ى منابع ارزى هم مسئله‌‌ى مهمى است؛ ... روى این مسئله دقت كنید، خیلى باید كار كنید. واقعاً باید منابع ارزى را درست مدیریت كرد

 

یك مسئله هم در اقتصاد مقاومتى، مدیریت مصرف است. مصرف هم باید مدیریت شود. این قضیه‌‌ى اسراف و زیاده‌‌روى، قضیه‌‌ى مهمى در كشور است. خب، حالا چگونه باید جلوى اسراف را گرفت؟ فرهنگ‌‌سازى هم لازم است، اقدام عملى هم لازم است. فرهنگ‌‌سازى‌‌اش بیشتر به عهده‌‌ى رسانه‌‌هاست. واقعاً در این زمینه، هم صدا و سیما در درجه‌‌ى اول و بیش از همه مسئولیت دارد، هم دستگاه‌‌هاى دیگر مسئولیت دارند. باید فرهنگ‌‌سازى كنید.

 

یك مسئله‌‌ى دیگر در سرفصل اقتصاد مقاومتى، اقتصاد دانش‌‌بنیان است

 

مسئله‌‌ى وحدت و انسجام ملى هم به نظر من چیز خیلى مهمى است؛ كه ما حالا اینقدر این قضیه را تكرار كردیم كه كأنه الفاظ دارد خاصیتهاى خودش را در افاده‌‌ى معنا از دست میدهد!

 

در زمینه‌‌ى فرهنگ ... من یك جمله عرض بكنم: به كارهاى سطحى نباید اكتفاء كرد. به كارهاى عمیق‌‌تر، كارهاى بنیانى‌‌تر، كارهائى كه از یكى‌‌شان دهها كار صادر میشود و نشئت میگیرد، توجه كنید... در باب فرهنگ باید بشدت مراقبت شود كه ما به «فرهنگ مهاجم» كمك نكنیم. فرهنگ مهاجم خطرناك است. اگر ما فرهنگ عمومى كشور و فرهنگى كه نخبگان و مردم و قشرهاى گوناگون را به سمت یك هدفى هدایت میكند، نتوانیم از آسیب دشمن محفوظ بداریم، كار خیلى مشكل خواهد شد؛ هرچه هم شما تصمیم بگیرید، اینها مى‌‌آیند خرابش میكنند و جور دیگرى منعكس خواهد شد.

 ادامه ی عاشقی را ببینیدادامه ی عاشقی

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 6 شهریور 1391 توسط صبورا .
طبقه بندی: صدای سخن عشق (بیانات، پیام ها و ...) قسمت اول


خوشبختانه كشور در حال پیشرفت است - با قطع نظر از آمارهائى كه خود ما میدهیم - رصدكنندگان جهانى هم همین را میگویند؛ آنها هم تصدیق میكنند كه كشور از جهات مختلف در حال پیشرفت است. البته بعضى‌‌ها توهّماتى میكنند، كه توهّمات درستى نیست؛ ناشى از ارزیابى درستى نیست.

 

بعضى از دوستان اشاره كردند كه دشمنان یك تصمیمى را میگیرند، ما در مواجهه‌‌ى با آن تصمیم مشغول فعالیت میشویم و اقدامى را انجام میدهیم؛ خیلى خوب، این كار بسیار خوب است؛ منتها بهترش این است كه قبل از اینكه آن تصمیم را طرف مقابل بگیرد، شما حدس بزنید آنچه را كه او انجام خواهد داد.

 

نقاط قوّتى وجود دارد؛ ضعفهائى هم وجود دارد. در جمع‌‌بندى نقاط قوّت و نقاط ضعف، وقتى ما نگاه میكنیم، ترجیح را به نقاط قوّت میدهیم؛ لیكن این معنایش این نیست كه ما ضعفها را نباید برطرف كنیم.

 

امروز در عرصه‌‌ى سیاست خارجى، ثقل و وزنه‌‌ى كشور با چند سال قبل تفاوت دارد؛ ما در مسائل، تأثیرگذاریم

 

در این سالهائى كه دولت نهم و دولت دهم بر سر كار بودند تا امروز، گفتمان انقلاب و ارزشهاى‌‌انقلاب و چیزهائى كه امام به آن توصیه میكردند و ما آنها را از انقلاب آموختیم، خوشبختانه كاملاً برجسته شده: مسئله‌‌ى ساده‌‌زیستى مسئولان، استكبارستیزى، افتخار به انقلابیگرى

 

تلاش دولت در جهت ارتباط با مردم، تلاش فوق‌‌العاده‌‌ى كارى كه خوشبختانه در دولت مشاهده میشود؛ اینها چیزهاى خوبى است. البته توجه كنید كه این تلاش فراوانى كه دارید انجام میدهید، با كیفیتِ خوب و با عمل كردن به آنچه كه میگوئید، همراه باشد؛ روى این تكیه كنید

 

هر بیننده‌‌اى احساس میكند و مى‌‌بیند كه تلاش دشمنان در مقابله‌‌ى با جمهورى اسلامى در این سالهاى اخیر بیشتر شده...به نظر من یكى از علل این دشمنى‌‌ها، همین پیشرفتهاى شماست ... عامل دوم این دشمنى‌‌ها، زنده شدن شعارهاى انقلاب است ... عامل دیگر، همین حوادث منطقه است؛ این بیدارى اسلامى و آنچه كه در منطقه‌‌ى ما رخ داد

 

حالا البته بعضى‌‌ها در روزنامه، در سایت، در تریبونهاى گوناگون مطالبى منتشر میكنند؛ اینكه چرا ما در دنیا دشمن‌‌تراشى كردیم كه اینقدر با ما دشمنى كنند! به نظر من اینها حرفبافى است. آنچه كه گفته میشود، متكى به یك تحلیل درست نیست.

 

هرچه مواضع ما ضعیف‌‌تر شود و عقب‌‌نشینى كنیم، آنها طبعاً چهره‌‌شان بظاهر متبسم‌‌تر میشود. البته جلو مى‌‌آیند. یعنى چهره را متبسم میكنند، براى اینكه بتوانند جلو بیایند


ادامه ی عاشقی را ببینیدادامه ی عاشقی

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 6 شهریور 1391 توسط صبورا .
طبقه بندی: صدای سخن عشق (بیانات، پیام ها و ...) 
این فقط یك راهپیمائى نیست؛ خونى است كه در این روز در رگهاى امت اسلامى میدود؛ علىرغم كسانى كه میخواهند مسئلهى فلسطین و ملت فلسطین به دست فراموشى سپرده شود، این مسئله را روزبهروز زندهتر میكند؛ و همین جور خواهد بود

 

این تحولاتى كه در دنیاى اسلام اتفاق افتاده است، تحولات عجیب و تكاندهنده و تعیینكنندهى مسیر امت اسلامى در آینده است.

 

سعى كنیم در تحلیلهامان، در شناخت حوادث، دچار خطا و اشتباه نشویم. بدانیم كه آمریكا و صهیونیسم دشمنان امت اسلامىاند؛ سردمداران رژیمهاى جبار، دشمنان امت اسلامىاند. اگر دیدیم در یك جائى آنها در یك جهت قرار گرفتند، بدانیم كه آن جهت، جهت باطلى است، جهت غلطى است؛ دچار خطاى در تحلیل نشویم. آنها هرگز براى ملتهاى مسلمان دل نمیسوزانند؛ هرچه بتوانند، تخریب میكنند و در روندها اخلال میكنند


ادامه ی عاشقی را ببینیدادامه ی عاشقی

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 2 شهریور 1391 توسط صبورا .
طبقه بندی: صدای سخن عشق (بیانات، پیام ها و ...) 


پونیشا :: نیروی کار مجازی
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات